Current Board Members

Created by constitutional amendment in 1993, the Pennsylvania Judicial Conduct Board is an independent state organization responsible for reviewing, investigating, and where merited, prosecuting complaints of judicial misconduct. The Board is composed of 12 Pennsylvania citizens, six appointed by the Pennsylvania Supreme Court and the other half appointed by the Governor, including three judges, three lawyers, and six non-lawyers. No more than half of the appointed Board members may be from the same political party. Appointed Board members serve four-year terms without pay and meet regularly to review filed complaints against Pennsylvania judges.

Supreme Court Appointed Members

Member Member Type Political Party Date Term Expires
Rev. James P. McCloskey, C.S.Sp., Ph.D. Lay Member Democrat 06/19/2024
Andrew E. Masich, Ph.D. Lay Member Democrat 11/06/2024
Hon. Susan P. Gantman Attorney Member Republican 08/15/2026
Marie Conley Lay Member Republican 06/13/2027
Hon. Alice Beck Dubow Judge Member Democrat 08/30/2027
Hon. William J. Kissner Magisterial District Judge Member Republican 03/13/2028

Governor Appointed Members

Member Member Type Political Party Date Term Expires
Scott B. Cooper, Esquire* Attorney Member Democrat 07/29/2025
Hon. Risa Vetri Ferman Judge Member Independent 01/25/2026
Sudhir R. Patel, Esquire** Attorney Member Republican 02/07/2026
Tara Mobely Lay Member Republican 11/13/2026
Janine F. Macklin Lay Member Democrat 05/13/2028
Joseph M. Brown Lay Member Republican 06/02/2028

*Elected Chair 02/05/2024

**Elected Vice Chair eff. 03/14/2024